Kartki czarno na białym. Oto, co powinien o nich wiedzieć każdy kibic

Piłka nożna
Kartki czarno na białym. Oto, co powinien o nich wiedzieć każdy kibic
fot. PAP
Kartki czarno na białym. Oto, co powinien o nich wiedzieć każdy kibic

Czerwone i żółte kartki są nieodzownym elementem piłki nożnej. Sędziowie przyznają je za grę niezgodną z przepisami, ale wiele kartoników pokazywanych jest też za taktyczne przewinienia, rozmowy z sędzią czy też nadmierne  gestykulacje. Może to słono kosztować całą drużynę, dlatego warto mieć się na baczności. Oto najważniejsze informacje o kartkach w piłce nożnej.

Od kiedy obowiązuje system kartkowy?


Jak podaje portal Historia Sportu, system kartek w piłce nożnej po raz pierwszy wprowadzono w 1970 roku podczas Mistrzostw Świata w Meksyku. Jego pomysłodawcą był Kenneth Aston. Angielski sędzia stworzył rozwiązanie, które zwiększało kontrolę nad przebiegiem meczu oraz umożliwiało karanie zawodników za ich przewinienia. Pomysł okazał się sukcesem i obecnie trudno wyobrazić sobie mecz piłki nożnej bez kartek.

 

Czym skutkuje żółta i czerwona kartka?


Kartka koloru żółtego ma zdecydowanie łagodniejszy wydźwięk niż czerwonego. Jeżeli jest to pierwsze tego typu upomnienie w meczu, to nie skutkuje niczym poważnym. Zawodnik musi mieć się jednak na baczności, ponieważ druga żółta kartka będzie oznaczała opuszczenie boiska. Tego typu kartki pokazywane są zazwyczaj za:

 

- ostre wejścia w nogi rywala, jednak bez zamiaru zrobienia mu krzywdy,

- faule taktyczne,

- odkopnięcie piłki,

- zdjęcie koszulki na boisku,

- gestykulowanie,

- nieuprawnioną rozmowę z sędzią i podważanie jego decyzji.

 

W jednym meczu piłkarz może otrzymać dwie żółte kartki, przy czym po drugiej pokazywana jest czerwona kartka, a piłkarz musi udać się do szatni. Regulamin rozgrywek określa, po ilu żółtych kartkach zawodnik musi pauzować w kolejnym meczu. W rozgrywkach pucharowych dwie kartki w dwóch różnych meczach zazwyczaj skutkują pauzą. W lidze z reguły jest to 4-5 kartek koloru żółtego.

 

Czerwona kartka oznacza, że dany zawodnik musi opuścić boisko i udać się do szatni. Jednocześnie jego zespół do końca meczu gra w liczebnym osłabieniu. Właśnie dlatego trenerzy uczulają swoich piłkarzy przed ostrą grą, bo często wiąże się ona po prostu z przegraną drużyny. Bezpośrednia czerwona kartka pokazywana jest między innymi za:

 

- brutalne faule,

- niesportowe zachowanie,

- atak na rywala bez piłki,

- zatrzymanie ręką piłki zmierzającej do bramki,

- faul zawodnika wychodzącego na czystą pozycję sam na sam,

- uderzenie rywala.

 

Czerwona kartka skutkuje nie tylko opuszczeniem boiska, ale też absencją w minimum jednym kolejnym meczu drużyny w danych rozgrywkach. O długości zawieszenia decyduje Komisja Dyscyplinarna danych rozgrywek.

 

Kartki nie tylko dla piłkarzy


Okazuje się, że upomnieniem w postaci kartki może zostać ukarany nie tylko piłkarz. Narażeni na nie są również członkowie sztabu szkoleniowego. Jeżeli trener otrzyma czerwoną kartkę, to musi udać się do szatni. W praktyce upomnienie tego typu mogą otrzymać również masażyści, kierownicy drużyn czy też zawodnicy rezerwowi lub ci, którzy zostali już zmienieni.

Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie