Z kim mierzą się Biało-Czerwoni, czyli wielka historia Pomarańczowych

Trzy razy grali w finale mistrzostw świata. Nigdy jednak nie wygrali. W kolekcji mają też brąz mundialu. Wywalczyli za to tytuł mistrzów Europy, czterokrotnie byli trzecią drużyną Starego Kontynentu. Wymyślili futbol totalny. Dali światu Johana Cruyffa, plejadę wielkich trenerów, a nam… Leo Beenhakkera.
Jedyne złoto w historii
Z Holandią w kwalifikacjach do Euro spotkaliśmy się też w 1988 roku. W Amsterdamie było 0:0, ale w Zabrzu przegraliśmy 0:2 po dwóch golach Gullita. Turniej finałowy odbywał się RFN. To był ten jedyny w historii holenderskiej piłki wielki turniej, który udało się Pomarańczowym wygrać. W finale, o którym już wspominaliśmy, Holandia pokonała 2:0 ZSRR. Warto wspomnieć, że w półfinale zespół Michelsa ograł 2:1 Niemców, rewanżując im się za porażkę z finału Mundialu'74. Trenerem gospodarzy był Franz Beckenbauer.
Z Holendrami zmierzyliśmy się też w eliminacjach do mistrzostw świata w 1994 roku. Do USA polecieli Pomarańczowi, którzy w grupie B zajęli drugie miejsce za Norwegią. Polska była czwarta, jeszcze za Anglią. Z "Oranje" zremisowaliśmy w Rotterdamie 2:2, ale w Poznaniu przegraliśmy 1:3. W Stanach Holendrzy doszli do ćwierćfinału.
Rok później prowadzony przez Luisa Van Gaala Ajax Amsterdam wygrał Ligę Mistrzów, pokonując w finale 1:0 Milan. Z tej drużyny wyszła plejada gwiazd, która przez kolejną dekadę błyszczała na boiskach całej Europy – m.in. Edwin Van der Sar (triumf w LM z Manchesterem United), bracia Frank i Ronald de Boer, Clarence Seedorf (LM z Realem i 2x LM z Milanem) czy Marc Overmars.
Złote, czy stracone pokolenie?
Holendrzy na niemal każdy wielki turniej jechali w roli faworytów. Na Euro'96, prowadzeni przez Guusa Hiddinka, doszli do ćwierćfinału. W Mundialu'98, pod wodzą tego samego szkoleniowca, przegrali po karnych półfinał z Brazylią. Według wielu obserwatorów był to najpiękniejszy mecz turnieju. W regulaminowym czasie 1:1 (gole Ronaldo - Patrick Kluivert), w karnych 4:2 dla Canarinhos. W meczu o brąz załamani Holendrzy przegrali 1:2 z Chorwacją.
W Euro'2000 zdobyli brąz. Ten sam wynik powtórzyli w 2004 roku. Na mundial do Korei i Japonii w 2002 roku nie pojechali, choć trener Louis Van Gaal, który objął kadrę po trzyletniej przygodzie z FC Barceloną, zapowiadał nawet mistrzostwo świata. Skończyło się tym, że Holandia nie zakwalifikowała się nawet do baraży. Pomarańczowi nie pojechali na mundial po raz pierwszy od 1986 roku. Skończyła się era pokolenia piłkarzy, których niektórzy nazywali złotym, inni straconym.
Eksportowi trenerzy
Na mistrzostwach świata zameldowali się za to, po raz pierwszy od 1986, Polacy, którzy w meczu otwarcia przegrali z Koreą 0:2. Gospodarzy prowadził dobry znajomy Biało-Czerwonych z eliminacji 1994 - Guus Hiddink. Ten sam szkoleniowiec awansował potem z Australią do 1/8 finału mundialu w 2006 w Niemczech. Rosję poprowadził z kolei do półfinału Euro'2008. Sukcesów klubowych wyliczać już nie będziemy. Hiddink jest jednym z wielu holenderskich szkoleniowców, którzy rozlali się po świecie i odnosili sukcesy w piłce klubowej oraz reprezentacyjnej.

Polska też załapała się na holenderską myśl szkoleniową za sprawą Leo Beenhakkera, który zanim poprowadził nas do pierwszego w historii awansu do mistrzostw Europy, zdążył zdobyć m.in. trzy mistrzostwa Hiszpanii z Realem Madryt.
Obecnie najgłośniejszym przedstawicielem holenderskiej myśli szkoleniowej jest chyba Ronald Koeman, który ledwie kilkanaście dni temu podjął się misji odbudowy potęgi Barcelony. Mistrz Europy z 1998 roku w poprzednim sezonie poprowadził Holandię do - a jakże - drugiego miejsca pierwszej edycji piłkarskiej Ligi Narodów. W finale jego zespół przegrał 0:1 z Portugalią.
Nadchodzi nowa era sukcesów?
Holandia znów ma plejadę młodych, zdolnych piłkarzy, którzy już grają lub niebawem będą grać najlepszych klubach Europy. W poprzednich rozgrywkach Ligi Narodów w grupie wyprzedziła Francuzów i Niemców, w półfinale ograła zaś Anglię.
Kibice Pomarańczowych wierzą, że po tym, jak zabrakło ich na Euro 2016 we Francji i Mundialu 2018 w Rosji, znów nadchodzi ich czas.
PS. W tym tekście nie zmieścił się opis… wicemistrzostwa świata dla Holandii z 2010 roku (porażka w finale 0:1 z Hiszpanią) oraz dojścia do półfinału, porażki po karnych z Argentyną i brązu w Mundialu 2014. Czy teraz ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości z kim się mierzymy?
Bilans meczów Polska – Holandia: 3 zwycięstwa (ostatnie w 1979 roku), 6 remisów i 6 porażek. Bramki: 21:16 dla Holandii.
Przejdź na Polsatsport.pl